Hrátky s flétničkou

V tomto kroužku se budou děti seznamovat s jedním z nejstarších hudebních nástrojůflétnou. Součástí hudebních činností bude dechové cvičení – různě motivované („nafukujeme balónek“, „udýchaný pejsek“). Budou opakovat naučené písničky s doprovodem klavíru, rytmizovat – hra na tělo, rytmizovat nástroje, melodizovat. Děti se seznámí se správným zacházením s hudebním nástrojem. Budou pojmenovávat jednotlivé části flétny, učit se o ni pečovat – správné čištění, šetrné zacházení.

„Němý nástroj v pěvce změní, jenom slušné zacházení.“

Děti budou poznávat noty a pojmenovávat je dětskými jmény (pomlky, houslový klíč, notovou osnovu). Budou se učit správnému držení flétny, pokládání prstů na dírky:

„Prstík s prstíkem se střídá,
každý prstík dírku hlídá.
Počká si, až přijde čas,
zakryje svou dírku zas.“

Budou pojmenovávat prsty a procvičovat je. Každý hmat nejprve cvičí bez zvuku – „Němovka“. Budeme využívat i prstové říkanky.

Postupně přidají dech a zaměří se na správné dýchání. Budou cvičit hru jednotlivých tónů (dlouhé, krátké), jejich střídání. A to ve skupině i sólově.

Tento kroužek povede paní učitelka Hana Princová, přihlásit se do něho mohou děti ze 2.třídy. Bude probíhat pravidelně od měsíce října  v pondělí , sudý týden, tzn.  jednou za 14 dní  od 12.15 do 13.00 hodin. Tento kroužek bude bez úplaty.