logotyp
Login

Školka na doma KOŤÁTKA

Doprava

Doprava

Děti jsou jedni z nejzranitelnějších účastníků silničního provozu. Rodiče by měli vždy převzít odpovědnost za jejich chování na pozemních komunikacích, a to jak v roli chodců, pasažérů vozidel, tak i jezdců na nejrůznějších odstrkovadlech, koloběžkách, tříkolkách a jízdních kolech. Zodpovědní rodiče již od nejútlejšího věku svých dětí systematicky působí na své potomky a seznamují je s tím, jaká nebezpečí je mohou na ulici a silnici potkat. Nezapomínají na povinnost použít ve vozidle vždy jen správný zádržný systém, do kterého děti usadí, seznamují je se správným způsobem pohybu po komunikaci, správným přecházením vozovky, s dopravním značením i výbavou jízdního kola.

Povídejte si s dětmi, co je to doprava, dopravní prostředky a dopravní značky.

Procházka po městě

Jděte na procházku tentokrát do města. Cestou sledujte kolemjedoucí dopravní prostředky, určujte barvy a dívejte se, jaké dopravní značky jsou umístěny kolem silnice. Sledujte také světelné semafory. Jaký význam mají dopravní značky?


Pohádka O neposlušném autíčku.

Pohádka O neposlušném autíčku. O NEPOSLUŠNÉM AUTÍČKU

Bylo jednou jedno krásné nové autíčko. Mělo červený lak, který se na sluníčku krásně leskl. Autíčko umělo rychle jezdit a jeho motor měl nádherný zvuk, a tak si to autíčko řeklo: „Proč bych mělo poslouchat takové hloupé a škaredé dopravní značky, které neumějí nic jiného než stát u silnice? Vůbec mě ty hloupé značky nezajímají! Nechci o nich nic vědět, nebudu se je učit, vždyť i bez nich umím krásně jezdit!“ A tak si představte, že to autíčko začalo jezdit a vůbec nikoho neposlouchalo. Jednou, když na semaforu zasvítila červená, autíčko nezastavilo a jelo klidně do křižovatky. Jen díky pozornosti druhého auta se nic nestalo. Auto, které mělo zelenou, rychle zabrzdilo, až gumy zahvízdaly, ale neposlušné autíčko si z toho nic nedělalo a jelo dál.

Vy, je děti určitě znáte a víte, co znamenají. ( dopravní značky viz obrázek v příloze)

Jenže neposlušné autíčko si pomyslelo: „Hadi na silnici, ha ha, tak to mě vůbec nezajímá!“ a jelo v plné rychlosti dál. Jenže takové nebezpečné zatáčky se v plné rychlosti projet nedají, a tak se stalo, že autíčko vyletělo ze silnice, udělalo několik kotrmelců a pak narazilo do stromu… Teď už autíčko nebylo krásné, ale bylo celé polámané a potlučené. Přední sklo vysypané, světla rozbitá, jedno kolo bylo ulomené a z motoru šla pára, která zlověstně syčela. Autíčko začalo plakat a naříkat, protože ho všechno hrozně moc bolelo.
Naštěstí jela okolo odtahová služba, která neposlušné rozbité autíčko opatrně naložila a odvezla do nejbližšího autoservisu. To je taková nemocnice pro auta. Tam, když to autíčko uviděli, spráskli nad ním ruce. „Tak to nás čeká hodně práce!“ Na nic nečekali a hned se do ní pustili. Museli opravit motor i karoserii, vše znovu seřídit, vyměnili kola a namontovali nová světla. Pak autíčko nalakovali a za několik dní tu stálo autíčko jako nové. „Hurá!“ radovalo se autíčko a už chtělo zase vyjet na silnici. Nic takového! Mechanici řekli: „Nikam tě, milé autíčko, nepustíme, nejdřív se musíš naučit všechny dopravní značky! A když nám potom slíbíš, že je budeš pěkně poslouchat, tak tě pustíme.“ Autíčko slíbilo, že se všechny značky naučí, že bude poslouchat, aby už nikdy nebouralo.

Dopravní značky

Vybarvi dopravní značky a povídej si s rodiči co značky znamenají.

Procházka ke škole

Procházka ke škole

Na další vycházku jděte s dětmi k základní škole v Mezimostí, kde najdete semafor pro přecházení chodců. Vyzkoušejte jeho funkci a zkuste přejít podle pravidel bezpečnosti. Cestou domů zkuste bezpečné přecházení po přechodu a naučte se pravidla rozhlédnutí.

Semafor

SemaforVybarvěte správně semafor. Naučte se básničku, která nám pomůže správně přecházet silnici. Přečtěte si druhou pohádku o autíčku.


SEMAFOR

Pozor! Když je červená,
tak musíte zůstat stát.
Žlutá a pak zelená –
můžete jet znamená.
Povídám, povídám pohádku - O autíčku

 

V jednom domečku bydlelo moc krásné, ale zlobivé autíčko. Strašně rádo se prohánělo po silnicích a vůbec nedávalo pozor na ostatní autíčka. Jenom zlostně troubilo a blikalo na ty ostatní, aby mu uhnula z cesty. Až jednou na to svoje dovádění doplatilo

." Au, au, au," naříkalo, když se pomaličku ploužilo domů do svého domečku celé polámané s rozbitými světly. A jaké bylo jeho překvapení, když na jeho místě stálo úplně nové a zářící autíčko.

" Tu, tu, autíčko, co děláš na mém místě" ptalo se.

" Jsem tu nové" odpovědělo nové autíčko.

" S tebou jsou jenom problémy, nesvítíš, jezdíš na červenou, troubíš na ostatní autíčka, a to se nedělá," dodalo.

" A podívej se, jak jsi dopadlo, jsi celé bolavé, odřené, zablácené, všichni z tebe mají strach a nejvíce děti, jezdíš na ně moc rychle…"

"" A jak se tedy jezdí? " zeptalo se to rozbité autíčko?

" Přece plynule, pomalu, dává se pozor na děti, na chodce, na semafor, nesmíš jet, když svítí červená, nebo když ti značka předepisuje STOP, musíš také respektovat jiná autíčka, dávat jim přednost v jízdě, abyste se nenabourali, dávat znamení o odbočení, a hlavně musíš mít pořád svítící světla, aby tě ostatní autíčka, ale i děti co chodí už samy do škol viděly."

" Hmmm, aha, já jsem myslelo, že když jsem silné a veliké, že si můžu jezdit, jak chci, " řeklo omluvným hlasem rozbité autíčko.

" No a podívej, jak jsi dopadlo, " řeklo poučným hlasem to nové."

„Buď rádo, že jsi nevezlo nějaké dítě nebo, že jsi někoho nepřejelo“

„Tak já už budu hodné autíčko a až mě opraví, tak se budu snažit jezdit tak, jak se má “

A opravdu. Když to nabourané autíčko spravili, tak jezdilo opatrně. Dávalo si pozor na semaforu, pěkně na červenou zastavilo a rozjelo se až na zelenou, dávalo také přednost ostatním autíčkám na křižovatce, blikalo jen když odbočovalo a jezdilo tak, aby mohlo v případě nečekané situace zastavit.

To vám pak byla jiná jízda.

A autíčku se to moc líbilo, ale ze všeho nejvíce se mu líbilo, že už se ho děti nebály a ono je moc rádo svezlo. Ale mělo jednu podmínku.

Že nevíte jakou?

Tak děti přemýšlejte, co musíte mít, když jedete autem?

To naše autíčko to ví a kdo to neví, ať se zeptá doma svých rodičů nebo se podívá do svého autíčka. Určitě tam to najdete......

autorka: M. KrampotováPracovní list s písničkou

Poslechněte si písničku auto. V pracovním listě si procvičte grafomotoriku.

Auto


Tú, tú, tú auto už je tu.
Pojeď mámo, pojeď s námi,
auto už je za horami.
Tú, tú, tú auto už je tu.

Abys měla radost v líčku,
svezu tě až ke sluníčku.
Tú, tú, tú auto už je tu.

Tú, tú, tú auto už je tu.
Jen se mámo kmitnem vrátky,
Vyjedem až do pohádky.
Tú, tú, tú auto už je tu.


https://www.youtube.com/watch?v=dl3owahsAXQ

Autíčko stop!

Zahrajte si pohybovou hru Autíčko stop, proběhněte se venku v přírodě mimo provoz.

Téma dopravní prostředky bude dále probíráno netradičním způsobem. Každý pátek budou náměty a úkoly týkající se tématu vyvěšeny na plotě zahrady MŠ.

NOVINKY

Naše logo

obrázek
Naše logo vystihuje klima naší školky a charakterizuje nás.

Aktuální jídelníček

obrázek
Aktuální jídelníček na celý týden najdete zde.

Nové fotografie

obrázek
Fotografie z naší mateřské školky najdete zde.
Domů

Created by © 2015 - 2020 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign